اخبار و اطلاعیه های بلاگ بیان

در این سایت اطلاعیه های رسمی و اخبار مربوط به سرویس بلاگ بیان blog.ir و سرویس صندوق بیان bayanbox.ir و تمامی بهبودها و امکاناتی که همواره به آن ها اضافه می‌شود به اطلاع کاربران خواهد رسید.

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
بر اساس اهمیت
آخرین نظرات

مهم : گزارش سال ۹۲

پنجشنبه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۲، ۰۲:۳۶ ب.ظ

در سال ۹۲ نرم افزارهای وب بیان تغییرات و توسعه های بسیاری داشتند، در ادامه بطور خلاصه مروری اجمالی و گذرا خواهیم داشت بر روند این تغییرات.

 

سرویس بیان

 • بخشی از نرم افزار وب سایت بیان که وظیفه ی ورود و خروج به دیگر سرویس های بیان را مدیریت می نماید به سرویس مستقلی در آدرس http://bayan.ir انتقال داده شد.
 • بخش دیگر سایت اصلی بیان نیز که وظیفه ی پروفایل کاربران را بر عهده دارد به سرویس مستقل دیگری در آدرس http://id.bayan.ir انتقال داده شد.
 • همچنین بخش ارسال دعوتنامه برای دیگر سرویس ها که بر عهده ی نرم‌افزار وب سایت بیان بود از آن جدا گردید و این بخش بر عهده ی دیگر سرویس هایی که استفاده از آن‌ها نیازمند دعوتنامه می باشد گذاشته شد. 
 • بدین ترتیب نرم‌افزار وب سایت بیان با تفکیک شدن در سرویس های مجزا و با بازبینی های انجام شده در حین این انتقال به نرم افزاری بسیار پایدارتر و سبک‌تر تبدیل گردید. ثمره دیگر این تغییرات و بهبود ساختارها که در آن از آخرین فناوری های نرم افزاری روز دنیا بهره برده ایم، افزایش امنیت کلیه سرویس های بیان و قابلیت توسعه پذیری بیشتر است.
 • بخش «تماس با بیان» نرم‌افزار وب سایت بیان بهبود داده شد تا کاربران در صورت لزوم بتوانند واضح تر با بیان مکاتبه نمایند. و ذکر دقتی در این بخش این است که فیلد «مخاطب» فرم آن با استفاده از ارجاع کاربر به طور خودکار حدس و تنظیم می‌شود که البته توسط کاربر قابل تغییر می باشد. این تغییر رسیدگی به درخواست های کاربران را تسهیل و تسریع می کند.
 • از دیگر بخش‌هایی که به زودی به نرم‌افزار وب سایت بیان اضافه خواهد شد و بحث‌های فنی آن بطور کامل انجام شده است، و کاربران آن را با نام «امکان تغییر ایمیل» درخواست نموده بودند، بخش «حفاظت از هویت» است که چنین بخشی با توجه به نکات امنیتی و حساسیتی که برای آن وجود دارد طی یک مکانیزم بسیار مطمئن در حال پیاده سازی می‌باشد. در پیاده سازی این امکان، برنامه نویسان بیان، خلاقیت و نوآوری های بسیاری را به ثبت رسانده اند و سطح حفاظت از هویت کاربران را با حرکت در بالاترین درجه ممکن قرار داده اند.

 

سرویس بلاگ

 • پس از اضافه شدن امکان «نقشه سایت» به بلاگ بیان، بهبودهایی در این بخش نظیر کامل شدن آدرس‌ها و همچنین سازگاری تگ‌های خاص موتور جستجوگر گوگل انجام گردید.
 • برای مطالبی که با کلمه عبور محافظت می‌شوند و از طریق قسمت «محافظت با کلمه عبور» در بخش «تنظیمات مطلب» برای یک مطلب قابل تنظیم می باشد، بهبود هایی انجام شد، بدین صورت که بصورت پیش‌فرض کاربرانی که کلمه عبور یک مطلب را ندارند تنها امکان ارسال نظر را، بصورت خصوصی برای آن مطلب دارند که البته این تغییر از طریق تنظیم «امکان ارسال نظر خصوصی بدون رمز عبور» در قسمت «محافظت با کلمه عبور» قابل تغییر می باشد. و البته امکان شرکت در نظر سنجی و ارسال نظر بصورت عادی برای مطلبی که با کلمه عبور محافظت می‌شود نیازمند داشتن کلمه عبور آن مطلب می باشد.
 • در بخش «نظردهی برای یک مطلب» نیز بهبودی انجام شد، بدین صورت که هنگامی که کاربری می‌خواهد نظر خود را بصورت خصوصی ارسال نماید، به کاربر پیغامی با متن «نظر شما به هیچ وجه امکان عمومی شدن در قسمت نظرات را ندارد، و تنها راه پاسخگویی به آن نیز از طریق پست الکترونیک می‌باشد. بنابراین در صورتیکه مایل به دریافت پاسخ هستید، پست الکترونیک خود را وارد کنید.» نشان داده می شود، تا همچنان راه پاسخگویی به نظرات خصوصی وجود داشته باشد.
 • یکی از قابلیت‌های بسیار خوبی که برای بخش «ویرایش ساختار قالب فعلی» و «ویرایش CSS قالب فعلی» از منوی «قالب» در «مرکز مدیریت» بلاگ وجود دارد، به کار گیری و تعبیه ی ویرایشگر پشرفته‌ Code Mirror برای این بخش می باشد. این ویرایشگر به آخرین نسخه ی فعلی خود ارتقاء داده شده است که از جمله تغییرات مهم آن بهبود سرعت آن بخصوص در مرورگر فایرفاکس می‌باشد و همچنین کدهای js و css ایی که در آن بصورت inline تعریف می‌شوند اکنون بر اساس زبان خود شناخته شده و برجسته و رنگی می شوند. با سازگاری های انجام شده برای این ویرایشگر «کدهای قالب بلاگ» بدرستی در این ویرایشگر شناخته و متمایز می‌شوند. امکان جستجو و جایگزینی متن بر اساس یک عبارت و یا با استفاده از عبارت های با قاعده، امکان redo/undo نمودن متن تایپ شده و امکان فرمت بندی کد نیز از دیگر امکاناتی ست که در این ویرایشگر در دسترس است و برای کارکرد بهتر بهبود داده شده است. از دیگر امکاناتی که به این ویرایشگر اضافه گردیده است اضافه شدن shortkey های صفحه‌کلید برای دکمه های مربوط به جستجو و جایگزینی متن می‌باشد تا سرعت ویرایش قالب را برای کاربران افزایش بدهد. این shortkey ها عبارتند از «Ctrl-F برای جستجو، Ctrl-G یافتن مورد بعدی، Ctrl-Shift-G یافتن مورد قبلی، Ctrl-Shift-F جایگزینی متن».
 • در بخش «پیوندها» و «پیوندهای روزانه» نیز بهبودهایی اعمال گردیده است، از جمله امکان لینک دادن به صورت نسبی و بدون دامنه و صرفاً با ذکر مسیر پس از دامنه برای آدرس‌های داخلی فراهم شده است. برای مثال به جای آنکه به پیوندی در بلاگ تان به آدرس myblog.blog.ir/page/aboutme لینک بدهید می‌توانید بصورت /page/aboutme به آن لینک بدهید.
 • در بخش «ویرایش CSS قالب فعلی» از منوی «قالب» نیز امکان «جعبه انتخاب رنگ» (colorpicker) بهبود داده شده است، با اضافه شدن دکمه ی «اعمال رنگ انتخاب شده» و سازگاری با آن ادیتور ویرایشگر css، دیگر نیازی به کپی و چسباندن رنگ مورد نظر بین این‌ دو بخش نمی باشد و کاربران به راحتی می‌توانند رنگ مورد نظر خود را در «جعبه انتخاب رنگ» انتخاب و سپس از طریق این دکمه رنگ انتخابی را بر روی رنگ عنصر css ایی مورد نظر خود اعمال نمایند. همچنین با کلیک بر روی رنگ عنصر css ایی مورد نظر خود در ویرایشگر، رنگ مربوطه در «جعبه انتخاب رنگ» نمایش داده می شود.
 • در بخش «دامنه اختصاصی» از منوی «امکانات و ابزارها» بهبودهایی انجام شده است، از جمله آنکه قبل تر زمانی که کاربران دامنه ایی را به بلاگی متصل می نمودند، آدرس بلاگ شان برای استفاده توسط دیگر کاربران بلافاصله آزاد می‌شد و محتوای بلاگ شان تنها از طریق آن دامنه ی متصل شده در دسترس می بود. اما با تغییراتی که انجام شد هم‌اکنون زمانی که کاربران دامنه ایی را به بلاگی متصل می نمایند آدرس بلاگ قبلی شان نیز به مدت ۲۰ روز در دسترس است و به صورت خودکار به آدرس دامنه ی متصل شده هدایت می شود. همچنین امکان اینکه کاربر دامنه یی را به بلاگ خود متصل نماید به صورتی که آن دامنه به آدرس بلاگی که دامنه به آن متصل شده است هدایت بشود نیز اضافه شده است در این حالت آدرس بلاگ کاربر برای همیشه پایدار خواهد ماند.
 • بخش مدیریتی جدیدی که به نرم افزار بلاگ اضافه گردیده است، بخش «مدیریت دعوتنامه» می‌باشد که از جمله امکاناتی که این بخش به کاربران ارائه می‌دهد امکان «ثبت و درخواست دعوتنامه» می باشد، که بواسطه ی آن کاربران می‌توانند تقاضای دریافت دعوتنامه ی خود را ارسال نمایند و سپس بصورت خودکار تا حداکثر یک بازه زمانی کوتاه، کد دعوتنامه برای آن‌ها ارسال گردد. و سپس بعد از دریافت کد دعوتنامه ی خود اقدام به ثبت آن برای استفاده از بلاگ نمایند. و دیگر امکان ارائه شده ی آن به کاربران امکان «دعوت از دیگران» می‌باشد که کاربران عضو بلاگ می‌توانند در «مرکز مدیریت» بلاگ با رجوع به قسمت «دعوت از دیگران» از منوی «نمایه ی من» اقدام به ارسال دعوتنامه بصورت ایمیل و یا موبایل به دیگر کاربران نموده تا در صورت تمایل آن‌ها نیز دعوتنامه ی اهدایی را دریافت نموده و بدون زمان انتظار برای دریافت دعوتنامه اقدام به استفاده از بلاگ نمایند.
 • بهبودهای جزیی زیادی نیز در صفحه امکانات اختیاری انجام گرفته است تا پیچیدگی این صفحه (و عناصر نمایش داده شده) کمتر شوند و از ابهام صفحه نیز کاسته شده است. (مثلا جعبه‌ی خریدهای گذشته تغییر پیدا کرده و به صورت پیشفرض بسته است)
 • در بخش «ویرایش مطلب» که از طریق قسمت «فهرست مطالب» از منوی «انتشار» در دسترس می باشد، ۳ ویرایشگر در نظر گرفته شده است، ویرایشگر پیش‌فرض که ویرایشگری ساده، کم حجم و مناسب کاربران با سرعت اتصال اینترنتی پایین است و دو ویرایشگر فوق پیشرفته ی TinyMCE و CKEditor که امکان فعال نمودن هر یک از این سه ویرایشگر از طریق قسمت «ارسال مطلب» در بخش «تنظیمات مرکز مدیریت» از منوی «تنظیمات» ممکن می باشد. ویرایشگر پیشفرض برای پوشش بیشتر نیازهای کاربران در حجمی اندک طراحی شده است. حجم دو ویرایشگر فوق پیشرفته ی دیگر بیست برابر ویرایشگر پیشفرض است و بارگزاری ویرایشگر پیشفرض با اینترنت dial-up کمتر از دو ثانیه طول می‌کشد. کاربرانی که از اینترنت پرسرعت استفاده می‌نمایند، دو ویرایشگر دیگر می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شان باشد.
 • در بهبود های بخش «ویرایش مطلب» این دو ادیتور پیشرفته (TinyMCE و CKEditor) به آخرین نسخه های خود بروز شده‌اند تا کاربران بتوانند با مدرن ترین ویرایشگرها اقدام به انتشار مطالب خود نمایند.
 • برای ویرایشگر پیش‌فرض نیز امکان تعیین باز شدن پیوند در صفحه جدید برای بخش «لینک متن به آدرس» آن افزوده شده است، همچنین این امکان در هنگام درج نظر و پاسخ به نظر در وبلاگ قابل دسترس است.
 • امکان دسترسی به صفحه «بایگانی مطالب» از دیگر تغییرات اضافه شده می باشد، بدین صورت که امکان دسترسی به کل آرشیو مطالب، امکان دسترسی به آرشیو مطالب بر اساس سال و ماه و روز اضافه شده است. برای مثال برای بلاگ راهنما به این آرشیو که از طریق جعبه «آرشیو مطالب» در بخش «تنظیمات ساده» از منوی «تنظیمات» قابل نمایش است، می‌توان به این صورت دسترسی داشت:
 • در بخش «ثبت ایجاد سایت» نیز تغییراتی اعمال گردیده است، قبل تر بدین صورت بود که کاربر برای ثبت یک سایت جدید می بایست یک نام اولیه و یک نام ثانویه انتخاب نماید و سپس در مدت زمان حداکثر ۴۸ ساعت، نام اولیه و یا ثانویه ی انتخابی کاربر تائید و در غیر این صورت پیغامی به کاربر مبنی بر عدم تائید و نیاز دوباره برای انتخاب نام های دیگر ارسال می گردید. با تغییراتی که در این بخش اعمال گردید، دیگر کاربران نیازی به انتخاب نام ثانویه ندارند و مرحله ی انتظار تائید نام نیز حذف گردیده است و از اینرو هر کاربر می‌تواند بلافاصله نام سایت خود را انتخاب و استفاده نماید.
 • صفحه ی اول وب سایت بلاگ مورد بازنگری قرار گرفت و فهرست امکانات آن مطابق با تغییرات بروز رسانی گردید.

 

تغییرات در تگ‌های قالب

 • برای جعبه «کلمات کلیدی» که از بخش «تنظیمات ساده» از منوی «تنظیمات» قابل نمایش می‌باشد بهبودهایی اعمال شده است، از جمله آنکه ترتیب نمایش کلمات کلیدی در این جعبه بر اساس تعداد مطلب آن مرتب شده است و از طریق تگ قالب آن که در «ویرایش قالب» استفاده شده است می‌توان از طریق پارامتر max آن حداکثر کلمات کلیدی قابل نمایش در این جعبه را تعیین نمود. و مقدار پیش‌فرض آن نیز به ۳۰ افزایش یافته است:
<box:tag_cloud max="30">
  <div class="title">کلمات کلیدی</div>
  <div class="tagcloud">
    <view:tag_cloud>
      <span><a class="(*tag_selected*)" href="(*tag_link*)"><h3>(*tag_name*)</h3></a></span>
    </view:tag_cloud>
  </div>
</box:tag_cloud>
 • تگ (*post_seq_num*) برای درج شماره ترتیبی مطلب (که از ۱ شروع می‌شود و افزایشی است) به قالب‌ها اضافه شده است. همچنین امکان ساخت آدرس‌های مختلف یک مطلب با استفاده از تگ (*post_link*) (توضیحات بیشتر) نیز فراهم گردیده است.
 • امکان نمایش تاریخ‌ها در قالب، به صورت دلخواه با پارامتر format و همچنین تغییر تقویم (شمسی/میلادی) اضافه شده است (توضیحات بیشتر)
 • تگ‌های جدید (*menu_id*) و (*parent_category*) و (*now*) نیز به قالب‌ها اضافه شده‌اند (توضیحات مربوط به این‌تگ‌ها در صفحه راهنمای تگ‌های قالب قرار خواهد گرفت)
 • برای مشاهده‌ی لیست کامل تگ‌های قالب می‌توانید به مطلب زیر در وبلاگ راهنما مراجعه کنید: help.blog.ir/post/template-codes

 

سرویس آمار

 

 • یکی از تغییرات مهم در جهت افزایش سرعت نمایش وبلاگ‌ها، بهبودهای مربوط به جمع‌آوری آمار و همچنین نمایش جعبه‌ی آمار در وبلاگ‌هاست. این بهبود شامل تغییرات زیر است:

۱) گزارش آماری سمت وبلاگ (جعبه‌ی آمار) با تغییرات بسیار زیاد در سمت سرور و دیتابیس، بسیار بسیار سریع‌تر آماده و نمایش داده می‌شود.

۲) ثبت اولیه نمایش وبلاگ (شامل تشخیص بازدید کننده‌ی جدید بودن یا نبودن، ربات بودن یا نبودن و ...) بسیا بسیار سریع‌تر از گذشته انجام می‌شود و اطلاعات اولیه نمایش ثبت می‌شود. (البته مرحله‌ی بعدی ثبت که کمی زمان‌گیرتر است بلافاصله انجام می‌شود)

۳) ثبت اطلاعات بازدیدکننده و همچنین نمایش جعبه‌ی آمار وبلاگ در یک درخواست (HTTP Request) انجام می‌شود که سرعت بارگزاری وبلاگ را بهبود می‌بخشد. در این تغییر از XHR2 برای ارسال اطلاعات استفاده شده و برای نسخه‌های قدیمی‌تر مرورگرها (مثلا IE 6/7/8) که از این تکنولوژی پشتیبانی نمی‌کنند نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است.

 • برای افزایش سرعت نمایش گزارش‌های آماری وبلاگ نیز چندین تغییر در پایگاه داده‌ی سرور انجام شده است، که در نتیجه (با اینکه داده‌های سال گذشته آمار نسبت به سال قبل بیش از ۵ برابر افزایش یافته) میانگین نمایش گزارش‌ها بسیار کاهش یافته است (مخصوصا سرعت نمایش صفحات بعدی آمار چندین برابر سریع‌تر شده است). احتمالا کاربران در هنگام مشاهده‌ی بعضی از گزارش‌های آماری (عمدتا گزارش «آخرین پیوندهای ارجاع دهنده») با کندی مواجه بوده‌اند که این مورد تقریبا برطرف شده است.
 • همچنین نحوه‌ی استفاده از کوکی (cookie) برای تشخیص بازدیدکنندگان بهبود یافته و ضمن حفظ حریم خصوصی کاربران، داده‌های بهتر و با کیفیت‌تری جمع آوری می‌شود.

 

سرویس صندوق بیان

 • نرم‌افزار صندوق بیان نیز توسعه های مهمی را در این سال داشت، در بخش «ابزار مبدل مدیا» آن، تصویر کوچک یا بندانگشتی (thumbnail) که بصورت خودکار برای فایل‌های ویدئویی پس از آپلود شدن در صندوق بیان ایجاد می گردید بهبود یافت بدین صورت که ابتدا از روی فایل ویدئویی آپلود شده ۶ تصویر استخراج می‌شود و سپس از بین این ۶ تصویر بهترین تصویر انتخاب و ذخیره می شود.
 • برای آنکه فایل‌های مدیای آپلود شده شامل فایل‌های ویدئویی و صوتی در صندوق بیان بدون نیاز به نصب پلاگین در اکثر مرورگرهای پرکاربرد قابل پخش باشند هر فایل ویدئویی آپلود شده توسط «ابزار مبدل مدیا» صندوق بیان بصورت خودکار به دو فرمت ogv و mp4 و هر فایل‌های صوتی آپلود شده به دو فرمت mp3 و oga تبدیل می شوند، با توجه به پشتیبانی بهتر مرورگرهای پرکاربرد و سوق آن‌ها به سمت فرمت ویدئویی webm، تبدیل فایل‌های ویدئویی از فرمت ogv به webm تغییر داده شده است.
 • برای فایل‌های صوتی در صورتی که دارای تصویر باشند، با بهبودی که انجام گرفت هم‌اکنون این تصویر از فایل‌های صوتی قابل استخراج شده است و از طریق آدرس فایل قابل دسترس است.
 • برای فایل‌های مدیا که شامل فایل‌های ویدئویی و صوتی می‌باشند تشخیص مدت زمان مدیا بهبود داده شده است تا بصورت دقیق‌تری طول مدیا مشخص بشود، چرا که طول مدیا حتی در برخی نرم‌افزار های پخش مدیای رو میزی نیز بحث برانگیز است و برای مثال برای برخی فایل‌های mp3 طول های متفاوتی را نمایش می دهند.
 • با توجه به تغییرات بخش «ابزار مبدل مدیا» صندوق بیان تمامی فایل‌های مدیا مجدداً کار «تبدیل مدیا» آن‌ها اجرا گردیده و تماماً تبدیل گردیدند.
 • برای برخی فایل‌های مدیا که تبدیل آن‌ها بنا به دلایلی با مشکل رو به رو گردیده بود، با توجه به تغییرات اعمال شده مجدداً کار «تبدیل مدیا» اجرا گردیده و تبدیل مجدد آن‌ها انجام شده است.
 • با توجه به توسعه ی پیوسته ی صندوق بیان مانند دیگر سرویس ها و نیاز به بروز رسانی نرم‌افزار وب صندوق بیان، با بهبودهایی انجام شده هم‌اکنون اعمال بروز رسانی های نرم‌افزار صندوق بیان بدون قطع شدن دانلودهای کاربران امکان‌پذیر شده است و دیگر نیازی نمی باشد که در ساعاتی خاص مانند سحرگاه که کاربران کمتری در حین دانلود و یا تماشای فایل‌ها می‌باشند این بروز رسانی ها انجام بشود.
 • با توجه به اختلال‌های اینترنتی که کم و بیش با آن رو به رو هستیم، و برای صحت و سقم آپلود فایل توسط کاربران به سرور صندوق بیان و دریافت فایل از سرور صندوق بیان به کاربران، هم اینک «کد کنترلی» فایل‌ها در دسترس است و کاربران در شرایط خاص این چنینی با مقایسه ی آن می‌توانند از ارسال و دریافت صحیح فایل درخواستی اطمینان حاصل نمایند.
 • در بخش «مرکز مدیریت» صندوق بیان، عملیات حذف پوشه هایی که دارای تعداد زیادی زیر پوشه و فایل بوده اند بهبودهایی اعمال شده است و هم‌اکنون عملیات حذف تسریع شده است.
 • در بخش «دسترسی به فایل ها»، هم‌اکنون صندوق بیان به درخواست های HEAD ارسالی نیز که برای شرایطی خاص کاربرد دارد پاسخ می دهد.
 • در بخش «مرکز مدیریت صندوق بیان» بهبودهایی امنیتی در راستای جلوگیری از جعل وب‌گاه، اعمال شده است.
 • در بخش «صفحه خانگی فایل ها» بهبود هایی در راستای امنیت کاربران در برابر فایل‌های svg انجام شده است، همچنان که قبل تر نیز فایل‌های صندوق بیان برای نداشتن بد افزار بصورت خودکار بررسی می‌شده‌اند و امکان دانلود مستقیم فایل‌های اجرایی نیز وجود نداشته است.
 • در بخش «آپلود فایل» در «مرکز مدیریت» صندوق بیان، امکان رونویسی یک فایل آپلود شده اضافه شده است، بدین صورت که اگر نسخه‌ی جدیدی از یک فایل را با نامی که از قبل در همان مسیر وجود داشته است آپلود نمائید، پیغامی مبنی بر جایگزینی فایل جدید به جای فایل قبلی به کاربر نمایش داده می‌شود، و در صورت تائید آن توسط کاربر، فایل جدید آپلود شده با حفظ آدرس دسترسی به فایل، اطلاعات آماری دانلود، عنوان، توضیحات و کلمات کلیدی فایل، جایگزین فایل قبلی می‌شود.
 • در بخش «دسترسی به فایل» نحوه‌ی آدرس‌دهی به فایل‌های صندوق بیان تغییر داده شد، قبل تر لینک فایل‌هایی که در صندوق بیان آپلود می‌شدند، به شکل الگوی زیر بوده است:

http://bayanbox.ir/blog/blogname/folder/شاخه/filename-اسم فایل.png

http://bayanbox.ir/user/username/folder/شاخه/filename-اسم فایل.png

http://bayanbox.ir/domain/domain.com/folder/شاخه/filename-اسم فایل.png

             این شیوه‌ی لینک دهی که در بسیاری از سایت ها متاسفانه از آن استفاده می شود مشکلات زیادی را برای کاربران بوجود می آورد، از جمله:

  • در هنگام انتقال (move) فایل‌ها آدرس فایل تغییر می‌کند و بنابراین لینک‌های قبلی شکسته می‌شوند، البته نرم‌افزار صندوق بیان با اطلاع به نرم‌افزار بلاگ به صورت خودکار در هنگام انتقال فایل ها، لینک‌هایی از فایل را که در مطالب و قالب همان وبلاگ استفاده شده باشد، بروز می‌کند، ولی اگر لینک در وبلاگ/سایت دیگری استفاده شده باشد، یا در جایی به اشتراک گذاشته باشد، شکسته می‌شود. این موضوع برای موتورهای جستجو نیز مشکل آفرین است.
  • همین مطالب در مورد تغییر نام فایل هم صادق است.
  • آدرس فایل‌ها و مخصوصا آن‌هایی که فارسی هستند بسیار بلند می‌شود و برای انتشار مناسب نمی باشد.
  • برای فضای شخصی اختصاص داده شده به کاربران، بسیاری از کاربران مایلند که نام کاربری‌شان در آدرس ظاهر نشود.

با توجه به چنین دلایلی، شیوه‌ی آدرس دهی فایل‌ها به شکل الگوی زیر تغییر داده شد:

http://bayanbox.ir/id/1020311203845426827

چنین الگویی برای لینک، همواره برای یک فایل ثابت است و حتی در صورت «رونویسی فایل» نیز تغییر نمی‌کند.

 • با تغییر از الگوی قبلی به الگوی جدید، تمام لینک‌هایی که در وبلاگ کاربران به شکل قبلی استفاده شده بود، به صورت خودکار به لینک‌های جدید تبدیل شده اند، و آدرس دهی بر اساس الگوی قبلی نیز برای سازگاری با فایل‌های اشتراک گذاشته شده در اینترنت همچنان معتبر می باشد.

 

سرویس مرکز ارتباطات بیان

 • نرم‌افزار مرکز ارتباطات بیان، نرم افزاری ست که در پس زمینه برای دیگر سرویس ها خدماتی را ارائه می دهد، خدماتی از جمله انتقال پیام ما بین سرویس ها، ارسال و دریافت پیامک، ارسال و دریافت ایمیل.در این نرم‌افزار نیز توسعه هایی صورت گرفته است، مجزا از ذکر توسعه های پیچیده ی فنی آن، در بخش ارسال و دریافت پیامک آن که سرویس بلاگ از آن بعنوان «امکانات پیامکی» استفاده می‌کند و در منوی «امکانات و ابزارها» از «مرکز مدیریت» بلاگ در دسترس است با پیگیری های انجام شده امکان ارسال و دریافت پیامک از اپراتور رایتل به شماره ی ۱۰۰۰۲۰۰۰ این سامانه نیز امکان‌پذیر شده است، از آنجایی که شماره ی ۱۰۰۰۲۰۰۰ برای ارسال پیامک به کاربران بسیار محتاط عمل می‌کند و صرفاً برای ارسال پیامک های مدیریتی و آن هم به ندرت به کاربران خود استفاده می شود اما با این حال تا مدت مدیدی شماره ۱۰۰۰۲۰۰۰ از طرف زیر ساخت مخابرات جزء شماره های تبلیغاتی در نظر گرفته شده بود و با مشکل بلوکه شدن ارسال پیامک به کاربران خود مواجهه بود، که با پیگیری های مکرر انجام شده این مورد نیز رفع گردیده است. از اینرو با توجه به رفع مشکلات ذکر شده کاربرانی که در تائید شماره موبایل خود با مشکل رو به رو بوده‌اند هم‌اکنون می‌توانند با رجوع به بخش «مشخصات اولیه» در منوی «نمایه من» از «مرکز مدیریت» بلاگ و سپس «ویرایش مشخصات» پروفایل خود مجدداً اقدام به تائید شماره همراه خود نمایند.
 • در بخش «امکانات پیامکی» بلاگ نیز که امکان بروز رسانی مطالب بلاگ از طریق پیامک را ارائه می دهد، برای گوشی های نوکیا مشکلی وجود داشت که همراه با متن ارسالی کاربر کاراکترهای دریافتی خاصی از این گوشی دریافت می گردید که باعث می‌شد با الگوی پیامکی ذکر شده برای این بخش مطابقت نداشته باشد و از اینرو کاربرانی که قصد داشتند با گوشی نوکیا اقدام به بروز رسانی بلاگ خود نمایند با مشکل رو به رو می‌شدند که این مورد نیز رفع گردیده است و این دسته از کاربران نیز می‌توانند مانند سایر کاربران اقدام به بروز رسانی بلاگ خود از طریق پیامک نمایند.

 

 نرم افزار مهاجرت

نرم افزار مهاجرت بیان به طور کامل بازنویسی شده و ارتقاء یافته است. امیدواریم تا پایان فروردین در اختیار کاربران قرار بگیرد.

 

پست الکترونیک هد

همه همکاران ما در بیان برای افتتاح عمومی هد لحظه شماری می کنند و می دانیم که کاربران زیادی هم با ما در این انتظار شریکند. اما بنا به دلایل متعددی که به طور جداگانه ممکن است اعلام شود، هنوز زمان افتتاح مشخص نشده است و هیچ زمانی برای افتتاح قابل اعلام نیست. اما همین قدر بدانید که اولویت شماره یک بیان در حال حاضر پروژه هد می باشد.

 

برخی از تغییراتی که در بالا در مورد خدمات و محصولات متعدد بیان ذکر شد هفته ها زمان برده است و پس از جلسات متعدد شورای فنی و تحقیق و نوآوری مستمر به نتیجه رسیده است. البته تغییراتی که در سال 92 در نرم افزار های و خدمات بیان ایجاد شده است بسیار فراتر از فهرست کوتاه بالا است. اما از آنجا که دوستان برنامه نویس ما بیشتر ترجیح می دهند برنامه نویسی کنند تا گزارش نویسی، برای مکتوب کردن همین چند مورد هم، بخش ارتباطات بیان را پیر و زمین گیر کردند!

 • ۹۲/۱۲/۲۹

نظرات  (۴۰)

 • ایمان ایکس
 • سلام
  عید رو به شما تبریک میگم
  امید وارم سالی پر از نشاط و توأم با موفقیت و سلامتی داشته باشید
  +
  این قالب ها چی شد ؟
  قالب های جدید رو برای سال نو در نظر نگرفتید که به کاربران هدیه بدید ؟
  پاسخ:
  از بعد از تعطیلات امیدواریم بتوانیم هر هفته یک قالب جدید اضافه کنیم.
 • امین ستایی
 • با تشکر از امکانات جدید شما

  .: اخبار جشنواره ها ومسابقات :.
 • ***العبد التائب***
 • سلام
  میدونم که خیلی زحمت کشیدید برای این کار ها
  به خاطر همین میگم:
  خسته نباشید.
  امیدوارم که بتونم از این همه امکاناتی که با زحمت زیاد برامون آماده کردید خوب استفاده کنم
  با تشکر
  سلام
  پس سلام چی؟
  منظورم ابر جستوجوگر سلامه
  فعلا بیخیال اون شدید؟

  پاسخ:
  اگرچه توسعه آن متوقف نشده است اما متاسفانه در سال گذشته از اولویت خارج شده بود.
 • مسافر کربلا
 •  سلام علیکم
  تعجب میکنم چه طور سایت عین لام
  http://einlam.blog.ir/
  با توجه به بروز بودن و مطالب فوق العاده و
  استقبال فوق العاده در فضای مجازی چه طور رتبه ی اول رو نیاورده
   اصلا چه طور هیچ رتبه ی نیاورده..؟!

  برای شرکت بیان متاسفم
  پاسخ:
  ما هم برای شما متاسفیم!
  امام رضا علیه السلام: نزد خداوند، کافر خوشرو از مومن ترشرو عزیزتر است.

  ای کاش به جای ارسال پیام های مختلف در وبلاگ های مختلف شرکت بیان، کمی تامل می کردید تا متوجه شوید که هیچ کجا اعلام نشده است که ترتیب وبلاگ های اعلام شده بر اساس برتری است!
 • روح الله فاضل
 • همگی خسته نباشید...
  سلام
  تشکر از سرویس های خوبتون

  امیدوارم که سرویس های دیگه تون مثل هد و امکانات جدید بلاگ تو سال جدید هر چه زودتر رونمایی بشه!

  موفق باشید
  باعث افتخار وب فارسی هستید. منتظر افتتاح سرویس‌های جدیدتون هستیم.
  سال پرباری براتون آرزو می‌کنم.
  پایدار باشید
 • امیر رستمی
 • دارم میبینم اون روزی رو که از جوملا و وردپرس جلو بزنین :|
  عالی
  دست مریزاد
  خیلی خوشحالم بلاگم را به بیان مهاجرت دادم...
  عیتون مبارکــ!
  شدیدا منتظر افتتاح هد هستم
  وامیدوارم امسال مسابقه برنامه نویسی برگزار کنید!
 • محمدصادق دهقان نیری
 • با سلام درباره سرویس سلام و زال هیچ چیزی ننوشته بودید . آیا هیچ کاری در سال 92 در آن ها اتفاق نیافتاده یا از قلم افتاده اند؟؟؟
 • حسین بوذرجمهری
 • سلام
  دم شما گرم. کارتون خیلی درسته
  عیدتون پر برکت، سال خوبی داشته باشین به هر تارگت و اهداف بلند مدتی هم که دارین نایل بشین!
  سلام
  دستون درد نکنه
  راستی این رادار قضیش چی شد کی عملیاتی میشه
  ممنون
 • مجید جانبزرگی
 • تعصب خاصی به شرکت بیان دارم.
  روز به روز موفق تر باشید.
  منم منتظر "هد" هستم.
 • علیرضا دهاقین
 • خوشحالم که این قدر پیشرفت کرده اید به امید پیروزی های بعد.
  سلام
   موفق باشید
  سلام
  خیلی خوب شده است.
 • امین روستائی
 • سلام
  دست مریزاد!
  یه پیشنهاد: برای ارتقای سرویس ها، اولویت رو به نظرات کاربران و مشکلات آنها بدید. مشکلاتی چون سرویس جستجوی بلاگ، رأی گیری مطالب و... دامنگیرتر هستند!
  موفق باشید
  سلام. عیدتون مبارک. امیدوارم سال جدید و سالهای بعدی هم بتونید به همین خوبی ادامه بدید. یا علی
 • امید نظری باغ
 • سلام
  خدا یاورتون  و سال نو هم مبارکتون!
  سلام. از خبرهای خوبتون و عیدیتون خیلی زیاد ممنونیم.
  امیدوارم سال جدید بهترین ها پیش رویتان باشد.با این همه رضایت کاربران و پشتکاری که شما دارید صددرصد به عالی ترین ها دست میابید.
  انشاالله که در پناه خدا موفق و پایدار باشید.
  از زحمات شما سپاسگزارم و برای افتتاح عمومی هد لحظه شماری می کنم.

  دست خدا به همراهتان
  یک پیشنهاد دست دوم :)

  آقا بنده ی سروپا تقصیر یک پیشنهاد دارم که قطعا و یقینا مطمئنم حداقل دست دوم رو هست ! حالا البته ممکنه دست سوم ، چهارم ، پنجم و .... هم باشه ! حالا زیاد روده درازی نکنم برم سر اصل مطلب --> من این سیستم بلاگ شما رو تا الن سعی کردم فقط به افراد جامعه علمی معرفی کنم چون همانطور که می دونید بلاگ "رسانه متخصصان و اهل قلم"ـه . این جامعه علمی هم یا اساتید محترم و محترمه بودند یا دانشجویان گرامی. ولی نمی دونم چه سری هست که هیچ کدوم دنبال کار رو نگرفتن .
  از این آخرین استاد، بعد از چندین مرتبه آموزش حضوری و در نهایت آموزش تصویری فیلمبرداری شده از صفحه که به ایشون ارائه شد پرسیدم خوب استاد گرامی چرا استفاده نمی کنید و هنوز دانشجویان بیچاره را به استفاده از CD و ایمیل آن هم با رنج فراوان سوق می دهید که ایشان فرمودند " بنده با این سیستم ها چندان خو ندارم ! " . در مطالعات تکمیلی متوجه شدم که این بنده ی خدا کلا با اینکه برای ورود به وبلاگش باید اول وارد سایت Bayan شود مشکل دارد و چاره را در این یافتم که در صورت امکان یک پنجره ای ، منویی یا چیزی شبیه به اینها در خود وبلاگ قرار دهید تا امکان ورود مستقیم هم محیا باشد .
  مورد دوم هم اینکه اگر ممکن می شد تا مانند سیستم مدیریت محتوای "جوملا "، امکان ویرایش مطالب به صورت لحظه ای ، یعنی با کلیک بر روی خود محتوا و در همان صفحه ی اصلی سایت وجود داشته باشد احتمالا این بندگان خدا با این سیستم راحت تر بر خورد می کردند .
  خوب تا الان شد دو مورد . مورد سوم هم که به نظر خودم رسید، اینکه برای کاربران پاداشی درخور توجه قرار دهید تا لااقل این سیل مشتقان بیان اندکی تحرک را جایز شمرده و شروع به تولید قالب کنند. مثلا می توانید برای هر قالب تولیدی که کاربران منتشر کنند و بیش از 100 مورد در سایر وبلاگ ها استفاده شود، مبلغی پاداش که صرفا قابل مصرف در سیستم بیان باشد در نظر بگیرید.
  این مورد قالب، خیلی مهم تر است از آنهایی که قبلا گفتم ، چرا که دوستان دانشجوی بنده که با مباحث فنی مشکلی نداشتند ، تماما از یک نواختی و سادگی قالب های بیان ناراضی بودند و صرفا به این خاطر بلاگفا و میهن بلاگشان را تعطیل نکردند تا مهاجرت کنند.

  یک مورد هم که نظر شخصی خودم است این که برخی امکانات سیستم رو با توجه به سابقه و تعداد پست های مفید یک کاربر، باز کنید تا هم انگیزه ای باشه برای فعالیت بیشتر کاربرا و هم نمایشی از توانایی های سیستم بلاگ بیان. البته برای این کار باید یک فرمول درست و درمان پیدا کنید که هم شامل تاریخ عضویت شود ، هم تعداد پست ها ، هم تعداد بازدیدها و هم بازخورد و نظرات یک پست .
  همین دیگه ...
  چند تا ایده ی دیگه هم داشتم که بعدا می گم ، فعلا دستم درد گرفت :)
  شب و روز بر همه ی بیانی های عزیز خوش.


  پاسخ:
  بسیار ممنون از پیشنهادات خوب شما.
  پیشنهادات شما به صورت تفکیک شده در اختیار مسؤولان بیان قرار خواهد گرفت.
 • سمانه روستایی
 • سلام سال نوتون مبارک و دستتون درد نکنه ! یه سوال دارم ..... 
  تعداد کلمات کلیدی کل رو به 1000 ارتقا دادم اما فقط 30 تا از کلمات کلیدی در بلاگ قابل رویت هست . تو قسمت کلمات کلیدی در مرکز مدیریت دیده میشن اما بعد از تایید در صفحه اصلی بلاگ دیده نمیشن  . به روش خاصی باید فعال بشه ؟ 
  باز هم ممنون بخاطر تمام خدماتتون ..... :)
  پاسخ:
  صفحه ای ویژه ای کلمات کلیدی در حال طراحی است.
 • احسان احسانی
 • سلام
  خیلی خوب بود
  ممنون
  افرین به شما
  سلام

  خودتون نوشتین 
  در بیان پروژه هایی که نمونه های مشابه آن قبلاً طراحی و اجرا شده باشند انجام نمی شوند مگر آنکه نمونه های مشابه دارای ایرادات و نواقصی قابل توجه باشند

  خوب یکی از مصداق های بارزش شبکه ی اجتماعیه
  امیدوارم که در چشم اندازتون به این هم نگاه کنید

  راستی یه دستی بروی سرو وضع این "سلام"بکشید
  احساس منزوی بودن داره بش دست میده

  و مورد آخر هم اینکه لطفا در نظرات امکان امتیاز دهی و همچنین امکان پاسخ به نظرات رو هم بزارید
  با تشکر
 • غلامعلی حسینی بهجانی
 • دم برنامه نویس ها تون گرم.
  بابا برنامه نویس چه کارش به داکیومنت نوشتن :)

  با سلام و عرض ادب  لطفا کاری کنید که بشه مطالب وبلاگ های دیگه رو در وبلاگ شخصی به شکل های مختلف بازتاب داد با مثال بهتر بلدم توضیح بدم مثال یک: مثلا فرض کنید من یه مطلبی تو یه بلاگی دیدم خوشم امده میخوام تو وبلاگ خودمم بزارمش دیگه نیام کپی پیست کنم بلکه با زدن یه گزینه، اون مطلب رو تو وبلاگم داشته باشم طوری که نام نویسنده و آدرس وبلاگش هم قابل مشاهده باشه و ترجیحا مشاهده اون مطلب در وبلاگ من به آمار بازدید اون مطلب در وبلاگ مرجع اضافه کنه ونظراتی که در وبلاگ من پای اون مطلب داده میشه در وبلاگ مرجع هم قابل مشاهده بااشه (لااقل در محدوده ی بلاگ های بیان)

  مثال دو: من یه مطلبی تو یه وبلاگی دیدم میخوام نقدش کنم و یا نظر شخصیم رو به انتهاش اضافه کنم و یا مطلبی اضافه کنم امکانی باشه که من عین مطلب یا بخشی از اون رو در وبلاگم داشته باشم طوری که مطلب اصلی از اضافات من قابل تشخیص باشه و همچنین به نویسنده اصلی گزارش داده بشه که از مطلب شما انقدر بار و توسط این افراد استفاده شده که هم آمار بیاد دستش وهم بتونه به 

  انتقادها پاسخ بده ویا از اضافات استفاده کنه

  که اینطور هم شاید بشه بین بلاگ ها ارتباط و هم افزایی برقرار کرد و هم شاید یکم وضعیت کپی پیست ها بهتر بشه 

  حالا به این شکل شاید بدرد نخوره ولی کلا همچین چیزی منظورمه-لطفا نظرتون رو بگید

  پاسخ:
  با تشکر. پیش نهاد شما در اختیار بخش فنی قرار گرفت.
  درود بر بیانی های عزیز که با زحماتشون دل همه ما رو شاد می کنن!

  من فعلا فقط میخوام ببه دو مورد اشاره کنم؛

  1. قالب ها؛ توی نظرات گفته شد که بعد از تعطیلات هفته ای یک قالب منتشر میشه، اما چرا این کار صورت نگرفته؟ در ضمن یکی از دوستان از سادگی و یکنواختی قالب ها انتقاد کرده بودن که منم حق رو بهشون میدم، انصافا قالب ها بسیار ساده است هرچند قالب های استاندارد زیبا و شیکی هستند اما تنوع و قالب سازی برای بعضی از موضوعات نیازش حس میشه.

  2. طراحی قالب بدون کدنویسی؛ میخواستم پیشنهادی بدم که طراحی قالب در خود سرویس بیان با تکنولوژی درگ و دراپ، هرچند ساده و ابتدایی انجام بشه، یه سری تغییراتی مثلا در منو یا یا از قبیل کار ها رو با این تکنولوژی راحت تر انجام می دیم و برای خیلی ها مشکل شخصی سازی قالب حل میشه.

  باز هم مرسی از سرویس خوبتون!
 • کیانوش حسینی
 • سال پر از موفقیت داشته باشید

   نرم افزار مهاجرت

  نرم افزار مهاجرت بیان به طور کامل بازنویسی شده و ارتقاء یافته است. امیدواریم تا پایان فروردین در اختیار کاربران قرار بگیرد.


  الان چهارم اردیبهشت ه!

  پاسخ:
  :(
  سلام. ما همچنان تو بلاگفاییم! خبری هم از مهاجرت نیست! سخت ویزا میدید!!!
  پاسخ:
  شمارش معکوس برای رونمایی از نسخه جدید ابزار مهاجرت آغاز شده است!
  ایهام داره! شمارش معکوس از چند خب؟ مثلا از هزار یا از ده هزار؟! شایدم از یک میلیون؟! با چه سرعتی بشماریم؟! :) 
  خب سوال ه دیگه! شفاف پاسخ بدید! شما هم رفتید تو صف مسئولین؟! :) 

  گفته باشم قاطی کنم و بالایی سر خودم و بلاگفا بیارم مقصر شمایید ها! جوون مردن الاف کردید!
 • حمید رضا طاهر
 • دوستان و مسوولین محترم پس چی شد این مهاجرت بابا خب همین بدقولیارو میکنید که مهاجرت معکوس شکل میگیره خب ....
  سلام بیانی های بدقول!!! نظر هم که تایید نمیکنید! خب اصلا برید وبمو هم ببندید دیگه! هرچند بعد از بدقولی های مکرر به روزش نکردم! 
  بلاگفا بد شما بادعا اومدید بدتر! :/ و زبون درازی!
  شمارش معکوس آغاز شد: 
  1000000
  999999
  999998
  999997
  و .... 
  !!! 
  بلکم بیشتر!
  ماشاءالله تغییرات زیاد بود فقط چند خط اولش رو خوندم... :)
  عالی هستید.. عالی
 • امیرعلی طلبه
 • سلام

  اول میخواستم تشکر کنم از زحماتتون+ خداقوت

  باعث افتخارره کارتون

  خسارتا دو تا پیشنهاد:

  1.  بیان رو به افراد زیادی معرفی کردم ولی قالبشون یا قبول نکردن یا بعد چند وقت ول کردن دلیل اکثرشون هم بنود قالب های به روز و پیچیده بودن طراحی قالبه؛اگه ممکنه یه فکری به حالش بکنید... حالا که خدارو شکر اینقدر فعالید،میتونید یه نرم افزار به کاربراتون بدید که بدون نیاز به برنامه نویسی بتونن قالبشونو طراحی یا حداقل تغییرات توش ایجاد کنن.

  2. من خودم جزو کاربرای نسبتا قدیمی بیانم،نظرتون چیه واسه کاربرای فعالتون یا قدیمی یا... امتیازاتی مثلا برای بخش امکانات اختیاری یا چیزای دیگه قائل بشین.

  از طرف بنده و دیگر کاربرای بیان باز همه دوستان بخش مدیدریت تشکر کنید

  یاعلیـــــ

  من قبلا دو سه سال با سرویس میهن بلاگ کار میکرد، تموم چیزی ک من واسه مدیریت و کامل کردن وبلاگم میخواستم توی سرویس دهی "بیان" دیدم... خیلی خیلی ممنون واقعا همچین سرویس دهی هوشمند، قوی، کارامد، پر سرعت، دقیق، لذت بخش، راحت، دوست داشتنی و... ن تنها توی ایران بلکه دنیا هم خیلی عالیه ^_^
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">